Mellan hägg & syren

Nu kryper värmen på, syrenerna blommar och skolavslutningarna är avklarade. Här på Interlan har senvintern, våren och första delen av sommaren varit hektisk. En fortsatt ökad beläggning, nya tjänster och interna och externa aktiviteter har hållt oss varma i kläderna.

Skiddagen i Järvsö i slutet av mars blev som vanligt mycket trevlig, om än med lite tråkigt väder. I april slogs vi mot askmoln och certifierade oss som partner för MSKD, Microsoft Kommundesign. Under maj har vi lanserat Microsoft Online Services, MOS. Vi har varit med som utställare på Offentliga Rummet 2010 och visat upp nyheter i USource-konceptet.
Maj innehöll även ett seminarium på Växbo Krog tillsammans med ImmuneSecurity om managering och hantering av loggar.
Tobbe har under hela våren kört praktiska övningar inom IPv6 och DNSSEC med flera kunder. Sist men inte minst hann vi även med vår årlig personalkonferens som i år, efter vissa "dyrköpta" lärdomar i konsten att öppna kuvert och befinna sig på utsatt plats i tid, landade på Lotsstugan i Härnösand.

Blickar vi framåt så har vi fortsatt hög beläggning på paketeringsteamet. På konsultsidan så märker vi i efterdyningarna av finanskrisen också av ett allt mer tilltagande intresse för att uppdatera hårdvara, operativ, applikationer samt att flytta mer och mer behov till "köpt tjänst". Som en del i detta kommer vår goda erfarenhet av virtualisering och MOS väl till pass. Utvecklingssidan håller också ångan uppe, inte minst med uppdateringar inom USource och den nya plattformen UDMP, USource Deployment & Maintenance Platform.

Den 1:a juli ansluter ytterligare en tekniker till Interlans team och den inledande beläggningen för honom ser i dagsläget väldigt bra ut. 

På't igen bara!

Om vi inte råkas innan så önskar jag er alla en riktigt skön sommar och på återseende igen på andra sidan semestern!

(Semester kommer vi att ha även på Interlan. Någon av oss är dock alltid i tjänst under semesterperioden men vår nåbarhet kommer att vara begränsad. Framför allt gäller det under V29 & V30.)

Vänligen!

Ola Wallberg
VD
Interlan Gefle AB

 

« Tillbaka

 

Ola Chef.jpg


Extrude Interactive AB, Gävle